Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęściej wybierane rodzaje protez?

Jakie są najczęściej wybierane rodzaje protez?

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób decyduje się na protezy zębowe, aby poprawić swój wygląd i funkcjonowanie jamy ustnej. W związku z tym, warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i dowiedzieć się, jakie rodzaje protez są obecnie najczęściej wybierane przez pacjentów. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne aspekty tego tematu.

Czym charakteryzują się protezy stałe?

Protezy stałe to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Są to konstrukcje, które nie mogą być samodzielnie przez pacjenta wyjmowane ani zakładane. Przykładem takich protez są korony, mosty czy implanty. Protetyka stomatologiczna w Jaworznie oferuje szeroką gamę tego typu usług, dzięki którym pacjenci mogą cieszyć się pełnym i estetycznym uśmiechem. Protezy stałe cechują się dużą trwałością oraz komfortem użytkowania, ponieważ nie powodują dyskomfortu ani bólu podczas jedzenia czy mówienia.

Protezy ruchome to kolejny rodzaj protez stomatologicznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów. Są one wykonywane z różnych materiałów, takich jak akryl czy nylon, i są łatwe do założenia oraz zdjęcia przez pacjenta. Protezy ruchome są dobrym rozwiązaniem dla osób, które straciły większość zębów, a także dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na protezy stałe ze względu na stan zdrowia czy finanse. Stosowanie protez ruchomych pozwala na poprawę estetyki uśmiechu oraz funkcjonowania jamy ustnej, jednak wymaga również odpowiedniej higieny i pielęgnacji.

Czy warto zdecydować się na protezy szkieletowe?

Protezy szkieletowe to kolejny rodzaj protez stomatologicznych, który warto rozważyć. Są one wykonane z metalowej konstrukcji, która jest zakotwiczona na istniejących zębach za pomocą specjalnych zatrzasków. Protezy szkieletowe są lżejsze niż protezy ruchome i zapewniają lepsze trzymanie się w jamie ustnej. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się większym komfortem podczas jedzenia i mówienia. Warto jednak pamiętać, że protezy szkieletowe wymagają regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa oraz dbałości o higienę jamy ustnej.

Protezy elastyczne to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie protetyki stomatologicznej, które zyskuje coraz większą popularność. Są one wykonane z elastycznych materiałów, takich jak termoplastyczny polimer, co sprawia, że są bardziej wygodne i estetyczne niż tradycyjne protezy akrylowe. Protezy elastyczne doskonale dopasowują się do kształtu jamy ustnej, a także są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić uwagę na ten rodzaj protez, jeśli szukamy komfortowego i trwałego rozwiązania.

Jakie są najnowsze trendy w dziedzinie protetyki stomatologicznej?

W ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie technologiami cyfrowymi w protetyce stomatologicznej. Przykładem takiego trendu jest stosowanie druku 3D do wykonywania protez czy koron. Dzięki tej technologii, stomatolodzy mogą precyzyjnie dopasować protezę do potrzeb pacjenta, co przekłada się na większy komfort użytkowania oraz lepsze rezultaty estetyczne. Ponadto, coraz częściej stosuje się materiały biokompatybilne oraz innowacyjne metody mocowania protez, które minimalizują ryzyko powikłań i uczuleń.